Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Prof. Dr. Kevser Cırık, Mısır’da Yapılan BM İklim Zirvesinde KSÜ’yü Temsil Etti-17.11.2022

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kevser Cırık, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen iklim değişikliğiyle mücadele alanında dünyadaki en kapsamlı zirvesi Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’na (COP27) KSÜ’yü temsilen katıldı.

Bu yıl 27. kez düzenlenen BM İklim Zirvesi 6-18 Kasım tarihleri arasında Mısır’da yapılıyor. Farklı ülkelerden liderler, temsilciler ve uzmanların katılımıyla gerçekleşen zirvenin gündem başlıklarını finans, bilim, gençlik ve gelecek nesiller, karbonsuzlaşma, adaptasyon ve tarım, cinsiyet, su, sivil toplum, enerji, biyoçeşitlilik ve çözümler oluştururken; her gün bu konularda farklı tematik oturumlar düzenlenmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından ülkemizin Ulusal Katkı Beyanı'nın uluslararası kamuoyuyla paylaşıldığı ve Türkiye'nin iklim eylem planının anlatıldığı toplantıya katılan Prof. Dr. Kevser CIRIK, çevre ve iklim değişikliği alanlarında bilgi paylaşımı yaparak Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2053 net sıfır emisyon hedefleri kapsamında KSÜ’nün iklim değişikliği ile uyum sürecine her daim hazır olduğunu ve hazırlanan Türkiye’nin Ulusal Katkı Beyanına ve net sıfır emisyon hedefine yönelik KSÜ’de bugünden sonra çok daha etkin ve kararlı adımlar atılacağını vurguladı.
SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

37744

Öğrenci

98928

Mezun

1272

Akademik Personel

1256

İdari Personel

272

Aktif Program

30

Öğretim Elemanı Başına Öğrenci

157869

Kütüphane Kaynağı